دبیرستان دخترانه غیردولتی مبتکران تبریز اداره آموزش و پرورش ناحیه 4 تبریز

دکتر کشاورز در جمع دانش آموزان مبتکران

شادی چیست و چگونه شاد بمانیم؟

شادمانی حالتی از ذهن است نه رشته ای از حوادث، شما با جستجو کردن نمی توانید به شادمانی دست یابید زیرا با این کار به خود به طور ضمنی می گویید که باید در خارج از وجودتان به دنبال آن بگردید.
شادمانی در خارج از وجود شما نیست، شادمانی یک احساس است. اگر بیاموزید که با کارکرد روانی خودتان حرکت کنید به مکانی در درون خودتان دسترسی پیدا می کنید که آرامش در آنجاست، سپس می توانید تلاش برای شادمان بودن را متوقف کنید و به سادگی شادمان باشید، حتی وقتی اوضاع شما چندان مطلوب نیست باز هم می توانید به آن احساس خرسندی دسترسی داشته باشید، زیرا آن احساس از درون شما سرچشمه می گیرند نه از محیط خارج از شما.

ادامه مطلب...

افــســـــردگــــی و راهـهــای مقـــابله با آن

همه ما در طول زندگی خویش بسته به موقعیت هایی که در آن قرار داریم احساسات و هیجانات مختلفی را تجربه می کنیم. احساساتی که می توانند بر ما تأثیر مثبت گذاشته سلامت روانی ما را ارتقاء دهند و یا برعکس با تأثیر منفی خود آ ن را به خطر اندازند.

ادامه مطلب...

همدلی

مهارت همدلی یعنی توانایی ورود به دنیای فردی

ما زمانی همدلی کرده ایم که بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که فرد را در یک فضای سالم و غیر تهدید کننده (غیر داورانه) قرار دهیم تا او بتواند احساسات و افکارش را که برایش اهمیت دارد را ابراز کند. ما هنگامی همدل شده ایم که بتوانیم معنای سطحی کلمات و معنای زیرین آنها را به همراه احساسات همراه با پیام را شناخته و درک کنیم.

ادامه مطلب...

ویژگیهای افراد موفق و ناموفق

موفقیت ها اتفاقی نیستند آنها نتیجه ی نگرش های ما هستند و این ما هستیم که با تعیین نگرش هایمان موفقیت های خود را نیز تعیین می کنیم. موفقیت چیز عجیب و غریبی نیست، بلکه صرفا" نتیجه به کار گیری مستمر یک سری اصول اساسی و درست است. به همین نحو شکست نیز دارای نشانه ها ی مشترکی است که اگر از آنها دوری کرده و اصول موفقیت را بکار گیریم مسلما" می توانیم در زندگی به صورت تأثیر گذار عمل نماییم (عامل بودن ) نه فقط تأثیرپذیر باشیم (واکنشی یا منفعل ).

ادامه مطلب...

خود را اسیر جزییات نکنید!

سلام و درود بر عزیزانی که خود را برای آزمون سراسری سال آینده آماده می‌کنند. هفته گذشته تلفن من زنگ خورد و طبق معمول، آن سوی خط دانش‌آموز عزیزی بود که مستاصل و نگران طلب کمک و مساعدت می‌کرد؛ وقتی علت را جویا شدم، با نگرانی گفت: استاد! من در کتابی خواندم که داوطلبان آزمون سراسری باید جوانه گندم و ماش بخورند، و از آن روز تا به حال هر چه می‌گردم جوانه گندم پیدا نکرده‌ام؛ چه برسد به جوانه ماش! حالا هم تمام سیستم مغزم به هم ریخته و نمی‌توانم تمرکز کنم. لطفاً راهنمایی‌ام کنید.

ادامه مطلب...

راهکارهایی برای مقابله با عدم تمرکز

 من خود اینجا و دلم جای دگر

اگر از داوطلبان آزمون سراسری بپرسید که دو مشکل اصلی شما که به حیطه­ روان‌شناسی باز می­گردد، چیست، بی‌شک به دو مشکل اضطراب و عدم تمرکز خواهید رسید؛ دو مشکلی که هر چند بارها از آنها  سخن گفته و راه کارهایی ارایه داده‌ایم، اما هنوز جای سخن دارد. در این مقاله به یکی از این مشکلات یعنی «حواس‌پرتی» پرداخته می‌شود.

ادامه مطلب...

خدمات دفتر مشاوره

خدمات دفتر مشاوره دبیرستان غیردولتی مبتکران

1- مشاوره های تربیتی، تحصیلی و سازشی

2- مشاوره های فردی و گروهی

 

ادامه مطلب...

روشهای ایجاد انگیزه درسی در دانش آموزان

روشهای ایجاد انگیزه  درسی در دانش آموزان

از دغدغه های همیشگی اولیاء، معلـّمین و مدیران مـــدارس، بی علاقگی دانش آموزان به درس، انجام تکالیف درسی و تلاش برای پیشرفت و رشد تحصیلی آنان است. نظریه پردازان آموزشی در این نکته توافق نظر دارند که دانش آموزان برای خوب فهمیدن و خوب درک کردن و یادگیری خوب، به انگیزش نیاز دارند و از عوامل انگیزش درونی و برونی، بر انگیزش درونی تاکید می شود ولی در شیوه های ایجاد انگیزه، روش های مختلفی از سوی صاحب نظران ارائه شده است که در نوشتار ذیل به صورت خلاصه، مؤثرترین و کاربردی ترین روش های انگیزشی برای رشد دانش آموزان بیان شده است.

 

ادامه مطلب...

عزت نفس

عزت نفس یک بخش مهم از شخصیت ماست که از سالهای کودکی تکوین می یابد و بیانگر میزان ارزشی است که برای خود قائلیم...

ادامه مطلب...